МЕЖДУНАРОДЕН ДЕН НА ЖЕНИТЕ СЪДИИ
На днешния ден световната общественост за първи път отбелязва Международния ден на жените съдии. С Резолюция A/Res/75/274 от 28.04.2021 г. Общото събрание на ООН провъзгласява 10 март за официален празник, отчитайки ролята и приноса на жените за развитието на съдийската професия. Резолюцията е приета с консенсус и към нея са се присъединили 72 държави-членки на ООН.
Изграждането на доверие в съдебната система е тясно свързано с равнопоставеното участие на жените на всички нива, с признаване на квалификацията и авторитета им при вземане на важни стратегически решения.
В исторически план в Европа една от първите жени в съдебната система е германска адвокатка Мария Хагемайер. Според заместник-председателя на Висшия окръжен съд на Кьолн – Кристиан Шмитц-Юстен, тя „все още е пример за цялата съдебна система“ и е проправила пътя „за следващите поколения жени в съдебната система“.
През 1916 г. Хагемайер започва да учи право в университета в Бон, въпреки че по това време на жените все още е забранено да полагат изпити по тази специалност. През 1919 г. забраната най-накрая е премахната и Мария успява не само да завърши университета, но и да получи докторска степен. След това започва работа в пруското министерство на правосъдието. През 1927 г. Хагемайер отива на работа в окръжния съд на Бон. „Сега жените успяха – Германия има първата жена съдия“, пишат вестниците.
В САЩ един от пионерите на съдебната система е американката Женевиев Клайн. Тя завършва колежа Болдуин-Уолъс през 1921 г. с бакалавърска степен по право и през 1928 г. става първата жена федерален съдия в Търговския съд на САЩ. Женевиев заема този пост до 1953 г., когато решава да се пенсионира. Клайн е ревностна защитничка на правата на жените и най-вече правото им да гласуват.
Сандра Дей О'Конър е първата жена съдийка във Върховния съд на САЩ. Тя завършва Станфордския университет и е една от най-добрите в юридическия факултет Въпреки това трудно успява да си намери работа по специалността. В крайна сметка отваря собствена адвокатска кантора и през 1965 г. става помощник-главен прокурор на Аризона. Така започва успешната й кариера. През 1981 г. президентът Роналд Рейгън назначава О'Конър във Върховния съд.
Към днешна дата броя на жените съдии в България е значителен и преимуществен спрямо мъжете.
През 2021г. съдия Павлина Панова е първата жена, избрана за Председател на Конституционния съд на Република България.
През 2022г. съдия Галина Захарова е първата жена, избрана за Председател на Върховния Касационен съд на Република България.
От 1997г. и до момента Председател на Окръжен съд –Шумен също е жена съдия.
Административен съд-Шумен от създаването си през 2007г. също се ръководи само от жени съдии.
В Шуменски съдебен окръг от всички 41 съдии, които правораздават в 5-те съдилища /Окръжен съд-Шумен, Административен съд-Шумен, Районен съд-Шумен, Районен съд-Нови пазар и Районен съд-Велики Преслав/ 30 са жени съдии. Четири от петте институции също се ръководят от жени съдии.
Честит празник на всички жени в тоги!
Пресслужба