Правила за разпределение на дела на случаен принцип
УТВЪРДИЛ:
СОФИЯ РАДОСЛАВОВА
АДМИНИСТРАТИВЕН РЪКОВОДИТЕЛ –
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОКРЪЖЕН СЪД - ШУМЕН
/утвърдени със Заповед РД-07 №53/13.06.2024 г./
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА
за случайно разпределение на делата в Окръжен съд - Шумен
Раздел I
Цел
- Настоящите вътрешни правила имат за цел установяване на механизъм, посредством който при разпределяне на постъпващите в Окръжен съд - Шумен дела да се осигури спазване на принципа на случайния подбор и документиране на направения избор.
- Разпределението на делата в Окръжен съд - Шумен се извършва на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение съобразно поредността на постъпването им, в рамките на отделенията – гражданско, търговско и наказателно поотделно.
Раздел II
Използвани програмни продукти за разпределение на делата. Прозрачност.
- В Окръжен съд -Шумен, считано от 01.03.2021 г., образуването на делата се извършва в Единна информационна система на съдилищата (ЕИСС), чрез която се определя и съдия докладчик по делото на случаен принцип, в изпълнение на чл.9 от Закона за съдебната власт. Направеният избор се документира в протокол, който се разпечатва от разпределящия и се прилага по делото.
- Паралелно с ЕИСС продължава да функционира Централизирана система за случайно разпределение на дела (ЦССРД), чрез която се извършва случайното разпределение на дела за определяне на съдия докладчик и/или член на съдебен състав и документиране на направения избор само по дела, които са регистрирани в тази система преди 01.03.2021 г.
- Програмният продукт на ЕИСС осигурява пълна прозрачност в разпределението на делата - по вид и група и показва как е разпределено всяко дело - кои съдии са участвали или не при автоматичния избор, както и причината за неучастие.
- По мотивирано писмено искане на страни или техните процесуални представители по дела с изключителен обществен или медиен интерес или по искане на представители на медии, след изрично писмено разрешение от Председателя на съда, лицето извършващо случайното разпределение на делото осигурява присъствие на искателите или представители на медиите, както и медийно отразяване на процеса по разпределение на съответното дело на принципа на случайното разпределение.
- Всяко въвеждане и/или промяна на информация в Единната информационна система на съдилищата, свързана със случайното разпределение или натовареността, се извършва от системния администратор, след изрична писмена заповед на председателя на съда, а в негово отсъствие – на упълномощения за срока на отсъствието заместник- председател.
Раздел III
Лица, извършващи случайното разпределение на делата
- Книжата, по които се образуват дела, се предават най-късно на следващия ден от постъпването им на административния ръководител на съда или на определени от него съдии, които образуват делото, ако са налице процесуалните изисквания, като определят вида му.
- Разпределението на делата и избора на съдия докладчик и членове на състава се извършва съобразно принципа на случайния подбор чрез ЕИСС от Административния ръководител на съда или от оправомощените с негова заповед заместник административни ръководители, съдии или съдебни служители.
- Индивидуалната натовареност на председателя на съда, на неговите заместници и на съдиите, се определя с решение на общото събрание - чл. 104, ал. 2 вр. с чл. 85, ал. 3, т. 7 от ЗСВ и съобразно чл. 12, ал. 9 от Правилата за оценка на натовареността на съдиите (приети от ВСС на 16.12.2015г.).
- Промяна в списъка на съдиите в ЕИСС се извършва при постъпване, респективно напускане на съдия или преминаване на съдия от едно отделение в друго, въз основа на заповед на административния ръководител.
- При постъпване на нов съдия, същият се включва в ЕИСС с процент на натоварване 100 % по всички групи от възложените му дела за разглеждане, освен ако е налице решение на Общо събрание на съдиите.
Раздел IV.
Вътрешни правила за случайното разпределение на наказателни дела.
- Наказателните дела се разпределят от административния ръководител, заместника на административния ръководител и ръководител на наказателно отделение или от дежурния наказателен съдия, в тяхно отсъствие или при невъзможност поради други техни служебни ангажименти.
- В почивни, празнични дни и извънработно време, постъпилите наказателни дела се разпределят от дежурния наказателен съдия.
- Наказателните първоинстанционни и въззивни дела се разпределят на съдия докладчик на принципа на случайния подбор чрез ЕИСС, съобразно поредността на постъпването и вида им, между съдиите от Наказателно отделение.
- При изчерпване на съдиите от НО наказателните първоинстанционни и въззивни дела се разпределят на съдия-докладчик, между съдиите от ГО и ТО.
- По наказателни дела, които се разглеждат от състав от трима съдии, произнасянето на разпределените на съответния съдия-докладчик дела се осъществява в рамките на създадените в наказателно отделение постоянни съдебни състави.
- За дежурствата на съдиите от наказателно отделение през годината, както и за дежурствата на съдиите през съдебната ваканция се изготвя график утвърден от административния ръководител на ШОС.
- Образуването и електронното разпределяне на принципа на случайния подбор на наказателните дела се извършва и през периода на летните отпуски и дежурства. Делата се докладват на определения докладчик след връщането му от отпуск.
- При повторно разглеждане в ШОС в съдебния състав по въззивно частно наказателно дело в закрито заседание по чл. 243 от НПК освен съдията-докладчик от НО, за членове на състава се определят младшия съдия и съдия от ГО или ТО при ШОС, определен на случаен принцип. При отсъствие или невъзможност на младшия съдия да участва във въззивния състав, за втори член се определя съдия от ГО и ТО, определен на случаен принцип.
- При отмяна на съдебен акт по въззивно наказателно дело и връщане на същия съд за ново разглеждане, както и при повторно разглеждане на жалби /протести след връщане на първата инстанция, делото се разпределя на докладчик от НО, като единият член от съдебния състав е младшия съдия, а другия член се определя измежду състава на ТО и ГО на случаен принцип, а при обективна невъзможност младшият съдия да участва се избира друг член от състава на ТО и ГО.
- Произнасяне по споразумения:
22.1. При внасяне на няколко споразумения, едновременно по едно досъдебно производство (ДП), следва да се определи докладчик по първото НОХД, след което останалите НОХД се възлагат на определения докладчик /с ръчен избор, като в графата се записва причина за определяне на този съдия докладчик – „произнася се по същото ДП”.
22.2. В случаите на чл.384а, ал.1 от НПК споразумението и съответните материали към него се отделят или ако същите имат отношение и към обвинението на другите подсъдими по делото се копират и се образува ново дело – НОХД – споразумение. Иницииращ документ за образуване на делото е споразумението, като новообразуваното дело се разпределя на случаен принцип между съдиите от наказателно отделение и от избора се изключва съдията-докладчик по НОХД, образувано по обвинителния акт. След приключване на делото, което е образувано по споразумението, препис от него се прилага по НОХД, образувано по обвинителния акт.
Раздел V
Правила за техническото разпределение на делата чрез опциите „автоматично", „ръчно" и „по дежурство" в ЕИСС.
- Опция „автоматично”:
23.1. Разпределението на делата се извършва чрез опция „автоматично", освен ако не са налице основания за изключение от принципа за случайното разпределение, посочени в настоящите правила.
23.2. Определянето на резервен съдия по наказателни дела от общ характер се извършва на случаен принцип между съдиите от НО.
- Опция „ръчно":
24.1. За член на разширен първоинстанционен състав по наказателни дела се избира младши съдията. При обективна невъзможност на младшия съдия да участва, тогава се избира друг член от НО на случаен принцип.
24.2. В случаите предвидени в настоящите правила, когато за член на въззивен състав по настоящите правила се избира младши съдията.
24.3. При отмяна на определение за прекратяване на съдебното производство, включително поради подсъдност и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия, делото се разпределя на съдията, чийто акт е отменен.
24.4. При прекратяване на съдебно производство и връщане на делото на прокурор за допълнително разследване, при последващо внасяне на същото досъдебно производство за разглеждане в съда, новообразуваното дело се разглежда от първоначално определения съдия-докладчик.
24.5. По ЧНД за определяне общо наказание и реабилитация, делото се възлага на съдията постановил последната присъда, а когато това не е възможно – докладчикът се определя на случаен принцип от съдиите в НО.
24.6. По ЧНД по ЗСРС се разпределят на административния ръководител или оправомощен от него заместник.
24.7. По ЧНД от ДП, разглеждани от дежурния наказателен съдия, когато делото е насрочено за следващи седмици, за докладчик се определя посочения в графика дежурен съдия.
24.8. Когато са постъпили една или повече въззивна жалба/протест и една или повече въззивна частна жалба/протест по едно дело срещу различни актове на районния съд, които са изпратени едновременно и могат да бъдат разгледани едновременно, с оглед предмета на обжалване, се образуват въззивни/въззивни частни производства според броя на обжалваните/протестираните актове /присъда, определения или разпореждания на районния съд/. В този случай частното производство се подрежда в отделно дело и се прилага към въззивното дело. Първо се извършва автоматично разпределение на делото образувано по основната въззивна жалба/протест, а след това на образуваните дела по останалите частни жалби/частни протести, които се разпределят на вече определения чрез ЕИСС докладчик, като се ползва опцията за ръчно разпределение и се посочва причината за определянето именно на този съдия докладчик.
24.9. Когато са постъпили две или повече въззивни частни жалби срещу различни съдебни актове по едно дело, които са изпратени едновременно, се образува въззивно частно производство според броя на обжалваните/протестираните определения или разпореждания на районния съд. Разпределението се извършва по най-рано регистрираната частна жалба, като останалите частни производства се разпределят на същия докладчик при използване на опцията за ръчно разпределение в ЕИСС.
24.10. По дела разглеждани от състав от трима съдии, след избора на съдия-докладчик по настоящите правила, се избира ръчно постоянния състав чрез потвърждаване на постоянния състав или ръчен избор на младши съдия в случаите предвидени в настоящите правила или чрез ръчен избор на постоянен член на състава след прилагане на правилата за заместване.
- Опция „по дежурство”:
25.1. Разпити на обвиняеми и свидетели, мерки за неотклонение в досъдебното производство и по ЗЕЕЗА – първоинстанционни и въззивни, искания за одобряване на протоколи за претърсване и изземване или разрешение за претърсване и изземване, искания за налагане на обезпечителни мерки в ДП, искания по ЗЕС, частни жалби/протести срещу определения за експертиза по ЗЗдр., дела по УБДХ и ЗФХ се разглеждат от дежурния съдия при наказателното отделение на ШОС за периода по утвърдения график.
25.2. По въззивните мерки по чл. 64 от НПК като докладчик по делото се определя дежурния съдия към наказателно отделение, а за членове на състава младшия съдия и съдия от гражданско или търговско отделение при ШОС, определен на случаен принцип. При отсъствие или невъзможност на младшия съдия да участва във въззивния състав, за втори член се определя съдия от ГО и ТО, определен на случаен принцип.
25.3. В първоинстанционни и въззивни производства по чл. 65 от НПК като докладчик по делото се определя съдията, който се е произнесъл по искането за първоначално вземане на мярка за неотклонение, респективно състава разглеждал въззивното дело. При отсъствие на така определения съдия докладчик или член на състав, за съдия докладчик се определя дежурния наказателен съдия, а член на състава се заменя от младши съдия ръчно или със съдия от ГО и ТО на случаен подбор.
25.4. По време на съдебната ваканция делата образувани по чл.64 и чл.65 от НПК, се възлагат на дежурния наказателен съдия, а състав се формира от дежурния наказателен съдия, дежурния граждански съдия и младши съдията или в отсъствие на последния от съдиите, които са на работа, избрани на случаен принцип.
- Хипотези на изключване на съдия от разпределение на дела:
26.1. При направен отвод.
26.2. При отмяна на съдебен акт и връщане на делото за разглеждане от друг състав на същия съд, разпределението се извършва без участието на съдията-докладчик и/или останалите членове на съдебния състав, постановили отменения съдебен акт.
26.3. При наличие на законови пречки даден съдия да участва в разглеждането на делото – разпределящия следва да съобрази всички служебно известни му основания за отвод по чл.29, ал.1 от НПК.
26.4. При наличието на хипотеза, предвидена в нормативен акт или акт на ВСС, конкретните съдии се изключват от случайното разпределение на делата за предвидения срок.
26.5. При ползване на продължителен отпуск поради болест, друг отпуск извън редовния платен годишен отпуск, командироване в друг съд или в случай на констатирано неравномерно разпределение на дела поради технически или организационни причини – с мотивирано разпореждане на административния ръководител, след решение на ОС на съдиите от ШОС.
26.6. По дела с кратки процесуални срокове от 7 дни в случай на краткосрочно отсъствие на съдия до 5 работни дни, той се изключва от разпределение, ако в деня на разпределяне и в следващите 4 календарни дни обективно не би могъл да осъществи насрочването и/или разглеждането делото.
26.7. По дела с процесуални срокове повече от 7 дни при отсъствие на съдия повече от 10 работни дни, същия може да се изключи от разпределение по преценка на разпределящия, в съответствие с възможностите за разглеждане на конкретното дело в законовите срокове, но се включва в разпределението пет работни дни преди завръщането му.
26.8. В останалите случаи съдия не се изключва от разпределение на делата при ползване на краткосрочен отпуск (до пет работни дни) или когато откаже да бъде изключен от разпределение, освен ако отказът ще доведе до прекомерно продължаване на съдебното производство.
Раздел VІ
Основания за преразпределение на делата
- При отвод на съдията докладчик, делото се преразпределя. При отвод на всички съдии от съответното отделение, разпределението се извършва измежду съдиите от останалите отделения, като производството продължава под същия номер.
- При продължително отсъствие на съдия от наказателно отделение - поради болест, командировка и др. делата, по които не е започнато съдебно следствие, се преразпределят на останалите съдии от НО на случаен принцип. По преценка на административния ръководител на съда могат да се преразпределят и дела, по които е започнато съдебно следствие, като се определи нов съдия – докладчик на случаен принцип.
- Останалите несвършени дела към момента на освобождаване на съдия, по които същият е бил съдия-докладчик, се разпределят на новоназначения или командирования съдия. При липса на новоназначен съдия или невъзможност да бъде командирован такъв, делата на освободения от длъжност съдия–докладчик се преразпределят между съдиите от наказателно отделение автоматично чрез случаен подбор.
- При допусната грешка при разпределение на дело, разпределящият извършва избор на нов съдия докладчик по делото чрез ЕИСС по настоящите правила.
Раздел VІІ
Правила за заместване при отсъствие на съдия в наказателното отделение
- Текущият и архивният доклад на отсъстващ съдия–докладчик по първоинстанционни дела и произнасянето по постъпило писмено искане, по което се дължи незабавно произнасяне или произнасяне в едноседмичен срок в закрито заседание, се обработва от дежурния съдия, а при служебна ангажираност на последния, от следващия по графика на дежурствата, утвърден от председателя на съда. Делото се преразпределя на дежурния за произнасяне по искането и след произнасяне делото се преразпределя ръчно на първоначално определения съдия-докладчик.
- При отсъствие на съдия - докладчик по дела, които се разглеждат в състав от трима съдии или в разширен състав, поради предвидените в ЗСВ и КТ видове отпуски и командировка, произнасянето по текущия доклад, по постъпили молби / искания и администрирането на постъпилите по неговите дела въззивни/ касационни жалби и въззивни / касационни частни жалби, както и архивния доклад, се извършва от съдия от съответния състав по старшинство, а в случай на отсъствие на всички съдии от състава - от дежурния съдия от НО, който се избира ръчно за изготвяне на съответния съдебен акт, след което делото се разпределя отново ръчно на съдия-докладчика по делото. При служебна ангажираност на последния, действието се извършва от следващия по графика на дежурствата, утвърден от председателя на съда. По същия начин се извършва и произнасяне по молби, искания и др. на дългосрочно отсъстващи съдии.
- При отсъствие или невъзможност на член и/или членове от постоянния състав да участва в закрито заседание, той се замества от младши съдия, а при отсъствието му или при невъзможност да участва в разглеждането на делото, се замества от съдия от наказателно отделение, определен на случаен принцип, а при изчерпване на съдиите от НО – от съдии от ГО и ТО, определени на случаен принцип.
- При отсъствие или невъзможност (служебна ангажираност, отвод или др.) на член или членове на постоянния съдебен състав за участие в разглеждането в открити заседания насрочени за определена дата, по които същият не е докладчик, той се замества от младши съдия, а при отсъствието му или при невъзможност да участва в разглеждането на делото, се замества от съдия от НО определен на случаен принцип по делото с най-малък номер, а за останалите дела в срока същия съдия се определя ръчно.
Раздел VІІІ
Вътрешни правила за случайното разпределение на граждански, търговски и фирмени дела
- Първоинстанционните граждански и търговски дела се разпределят на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение съобразно поредността на постъпването им, чрез ЕИСС, в съответствие с разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от ЗЗВ измежду съдиите от съответното отделение. Въззивните граждански дела се разпределят между съдиите от гражданско отделение и младши съдия. Фирмените дела се разпределят между съдиите от гражданско и търговско отделение.
- От разпределението се изключват съдии, които ще бъдат в обективна невъзможност да разгледат в законовите срокове разпределените им дела, поради предвидените в ЗСВ и КТ видове отпуски и командировка.
- В случай на констатирано неравномерно разпределение на граждански и/или търговски дела поради технически или организационни причини, от разпределението могат да се изключат съдии – с мотивирано разпореждане на административния ръководител, след решение на ОС на съдиите от ШОС.
- Останалите несвършени дела към момента на освобождаване на съдия, по които същият е бил съдия-докладчик, се разпределят на новоназначения или командирования съдия. При липса на новоназначен съдия или невъзможност да бъде командирован такъв, делата на освободения от длъжност съдия – докладчик се преразпределят между съдиите от съответното отделение на случаен принцип чрез ЕИСС.
- Разпределението на гражданските, търговските и фирмени дела на принципа на случайния подбор се осъществява от административния ръководител или от определен от него заместник на административния ръководител, съдия или служител.
Раздел ІХ
Заместване на отсъстващ съдия в ГО и ТО
- При отсъствие на съдията-докладчик администрирането на постъпилите по негови първоинстанционни и въззивни дела и по въззивни частни дела, въззивни и касационни жалби, включително и частните жалби се извършва от заместник- председателя и ръководител на ГО и ТО, а при негово отсъствие за въззивните дела от съдия от съответния въззивен състав по старшинство, а по първоинстанционните дела от съдия от съответното отделение по старшинство, като се използва функцията заместващ съдия в ЕИСС за извършване на съответното действие.
- При отсъствие или отвод на член от въззивния състав, при произнасяне в закрити съдебни заседания, същият да бъде заместван като член на състава от младши съдия, а при негово отсъствие от друг съдия от ГО и ТО, определен на случаен принцип. При невъзможност да бъде заместен от съдии от двете отделения, отсъстващия съдия се замества от съдия от НО, определен на случаен принцип.
- При отсъствие на съдията докладчик по първоинстанционно дело, постъпилите по делото молби за допускане на обезпечение, издаване на изпълнителен лист и за освобождаване на гаранция, същият да се замества по доклада от друг съдия от ГО и ТО, който да бъде определен на случаен принцип.
- При отсъствие на съдията - докладчик, и необходимост от подписване на обезпечителна заповед или изпълнителен лист, издадени въз основа на негово разпореждане или друг съдебен акт, действието се извършва от заместник- председателя и ръководител на ГО и ТО, а при негово отсъствие за въззивните дела от съдия от съответния въззивен състав по старшинство, а по първоинстанционните дела от съдия от съответното отделение по старшинство, като се използва функцията заместващ съдия в ЕИСС за извършване на съответното действие.
- При отсъствие или отвод на съдия по въззивно дело, разглеждано от състава му в открито заседание, делата по които той не е докладчик, се разглеждат с участие на младши съдия или друг съдия от ГО и ТО, определен на случаен принцип. При отсъствие на член от съдебния състав, се определя заместващ съдия по делото с най-малък номер и след това същия съдия се избира „ръчно“ като член на съдебния състав по другите дела от срока.
Раздел Х
Организация на работата в ГО и ТО в периода на съдебната ваканция
- През съдебната ваканция, всички производства по които са образувани дела, се разпределят на случаен принцип между всички съдии.
- Делата с процесуални срокове за произнасяне – едномесечни, се разпределят между съдиите, които са на работа. Една седмица преди съдията да излезе в отпуск, се изключва от разпределянето на този вид дела. Включването му в разпределението започва една седмица преди съдията да се върне на работа.
- Образуването и електронното разпределяне на принципа на случайния подбор на първоинстанционните и въззивни граждански и търговски дела се извършва и през периода на летните отпуски и дежурства. Делата се докладват на определения докладчик след връщането му от отпуск.
- Дежурният съдия разглежда постъпилите по време на дежурството му молби за обезпечаване на бъдещи искове, и по фирмените дела за вписване на нововъзникнали обстоятелства, включително и за учредяване на юридически лица с нестопанска цел, по молби с искане за отстраняване на ОФГ в обезпечителното производство и в производството по издаване на изпълнителен лист, както и всички други молби, по които съдът е задължен да се произнесе незабавно, включително и по молбите по чл. 389 от ГПК по образувани в съда първоинстанционни и въззивни дела, независимо, че дежурния съдия не е докладчик по съответното дело, ако докладчикът отсъства като, за конкретното действие се използва функцията заместващ съдия в ЕИСС.
- При искания за обезпечения по постъпили искови молби, ако се налага преценка редовността на исковата молба или подсъдността на делото, същите следва да се извършат от дежурния граждански или търговски съдия, като за конкретното действие се използва функцията заместващ съдия в ЕИСС.
- В случай, че на работа са и други съдии от гражданското и търговското отделения, фирмените дела и молбите за обезпечаване на бъдещ иск се разпределят между всички съдии, които са на работа през тази седмица. В случай, че на работа са едновременно съдии от гражданското и търговското отделения, молбите за обезпечаване на бъдещ иск по търговски спорове се разпределят между съдиите от търговското отделение, а молбите за обезпечаване на бъдещ иск по граждански спорове се разпределят между съдиите от гражданското отделение.
- Постъпилите молби за откриване на производство по несъстоятелност се разпределят между съдиите от търговското отделение на съда. Дежурният съдия администрира молбите, като разпорежда да се изпрати препис от молбата и приложенията до длъжника за писмен отговор в едномесечен срок, в случай че молбата е депозирана от кредитор или ако молбата е подадена от длъжник насрочва делото в съответния срок на определения за докладчик съдия от търговското отделение, като назначава и съдебно икономическа експертиза, съобразена с критериите приети от съдиите в търговското отделение на съда.
- По постъпили молби за осиновяване, въззивни жалби против решения на районните съдилища по Закона за защита от домашното насилие и по Закона за закрила на детето, делото се образува, след като дежурният съдия направи проверка на редовността на молбата, съответно въззивната жалба.
- За докладчик по първоинстанционните дела се определя съдията, който е дежурен през по-следващата седмица. За докладчик по второинстанционните дела се определя съдията, който е дежурен през по-следващата седмица или младшия съдия, ако е на работа. След образуване на делото съдията, дежурен през седмицата, в която е постъпила молбата, съответно въззивната жалба, разпорежда размяната на книжа и насрочва делото.
- Съдиите от ТО на съда по време на дежурството си разглеждат и делата посочени в т.46, като за тази цел се включват в съответните групи дела за разпределение. След приключване на дежурствата им се изключват от тях.
- По време на дежурството си съдията администрира постъпилите въззивни, касационни жалби и частни жалби, подписва изпълнителни листове и обезпечителни заповеди, издадени въз основа на разпореждане на отсъстващ съдия, независимо от обстоятелството кой е докладчик по съответното дело, ако същият отсъства, като за конкретното действие в ЕИСС се използва функцията заместващ съдия.
- През периода на съдебната ваканция и при отсъствие на съдията – докладчик, администрирането и/или произнасянето по молбите с правно основание по чл. 402 от ГПК, чл.403 ал.2 от ГПК и чл. 405 от ГПК се извършва от съответния дежурен съдия от гражданско и търговско отделения, като в ЕИСС същия се въвежда като заместващ съдия.
Раздел ХІ
Формиране на въззивен състав по време на съдебната ваканция
- За периода на съдебната ваканция въззивните и въззивни частни граждански дела се разглеждат от постоянния състав на съдията-докладчик. При отсъствие на член от състава, същия да бъде заместван от дежурния граждански съдия, а ако докладчикът е дежурният съдия – се замества от дежурния наказателен съдия. При отсъствие на младши съдията, се замества от съдия от ГО, ТО или НО, който е на работа, определен на случаен принцип.
- Въззивните състави по наказателни дела, които се разглеждат през съдебната ваканция по ЗСВл, се формират от дежурния наказателен съдия, дежурния граждански / търговски съдия и младши съдия. При отсъствие на младши съдията, се замества от съдия от ГО, ТО или НО, който е на работа, определен на случаен принцип.
- При необходимост периода на дежурните състави се продължава и след 01 септември.
Раздел ХІІ
Период на изравняване разпределението на делата
- Периодът на изравняване разпределението на делата на съдиите в Окръжен съд - Шумен в Единната информационна система на съдилищата е една календарна година, считано от първи януари до тридесет и първи декември на съответната година.
- Данните за достигнатия брой разпределени дела в ЕИСС се нулират в началото на всяка календарна година.
Раздел XІІІ
Отчетност и архив
- Протоколът от извършеното електронно разпределение за определянето на съдия докладчик по образувано дело, който се генерира автоматично от ЕИСС, се разпечатва и се подписва от извършващия разпределението, след което се прилага към делото.
- След извършване на случайно разпределение на дело създаденият от ЕИСС протокол се съхранява автоматично в програмата.
Раздел ХІV
Допълнителни разпоредби
- За неуредени с настоящите вътрешни правила, хипотези, както и в случаи на констатирано неравномерно разпределение, организацията на работата в отделенията се извършва въз основа на мотивирана заповед на административния ръководител.
- Изменение и допълнение на настоящите правила се извършва по реда на тяхното утвърждаване.
- Настоящите правила могат да бъдат изменяни и допълвани при промяна на изискванията и задълженията, произтичащи от нормативни или структурни промени.
- Контролът по изпълнение на настоящите правила се осъществява от административния ръководител – председател на ШОС.
Раздел ХІV
Заключителни разпоредби
- Настоящите вътрешни правила за случайно разпределение на делата са приети от Общо събрание на съдиите на Шуменския окръжен съд, проведено на 13.06. 2024 г..
- Настоящите правила влизат в сила на 13.06.2024 г. и отменят действащите считано от 03.07.2019г. до момента Вътрешни правила за организацията и реда за използване на програмните продукти за разпределение на делата в Окръжен съд - гр.Шумен на случаен принцип.